Opublikowany przez: Familiepl 2020-08-20 09:30:15
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Kin Li /Unsplash
Pora spania w Twoim domu przyprawia Cię o palpitację, a maluch zaczyna być zestresowany gdy tylko słyszy: pora spać. Pocieszymy Cię, w wielu domach dzieje się dokładnie to samo. Przedszkolaki i nieco starsze dzieci jak ognia unikają końca dnia i super zabawy. Zasypianie jest dla nich nudne i … męczące.
Każde dziecko jest też inne, a rodzice powinni o tym pamiętać, gdy dziecko nie chce spać. Dlatego nie zawsze rady da wszystkich, sprawdzą się akurat u Waszego malucha.
Postaramy się wskazać kilka prostych rozwiązań, które pomogą Wam spokojnie zasnąć.
Ale nie mamy tutaj na myśli nudy, a raczej stały rozkład dnia – a przynajmniej czasu pobudek i pójścia spać. Dzięki temu dziecko będzie czuło się bezpiecznie, ponieważ może przewidzieć kiedy jest na co pora, a jego organizm sam upomni się o sen, gdy przyjdzie godzina spania. A przynajmniej batalia o pójście do łóżka i pozostanie w nim, znacznie się skróci. Dlatego niezbyt dobre są odstępstwa w postaci częstych zmian pory zasypiania – na przykład z powodu ciekawego filmu czy dalszej chęci zabawy.
1. Przed snem koniecznie zakładamy piżamę i myjemy zęby.
2. Dziecko wybiera własną piżamę lub możesz wybrać ją dla niego.
3. To samo dotyczy bajki na dobranoc (ale sprawa zbytnio się przedłuża, zaproponuj ze bajkę wybierzesz dziś ty).
4. Jeśli wpadnie w furię z powodu czegokolwiek po drodze, policz do pięciu, dziesięciu, weź głęboki oddech i spróbuj nadal nie ustąpić w kwestii pójścia spać.
5. Po wyjściu z jego pokoju twoje zadanie jest skończone, maluch powinien tam zostać.
Gdy dziecko nie chce spać nie upieraj się jednak, że ma leżeć z zamkniętymi oczami, bo prawdopodobnie będzie to niewykonalne. Może w tym czasie się cichutko bawić, oglądać książeczkę czy rysować – ważne, aby nie wychodził z pokoju, chyba że do toalety. Warto raz na jakiś czas zajrzeć tam i sprawdzić co robi, a także przypomnieć, że ma być w łóżku, bo to pora spania. Sen w końcu wygra, a jego niewielki deficyt może sprawić, że następnego dnia zasypianie może być łatwiejsze. Ważne, aby przy okazji swojej manifestacji, że sen jest niepotrzebny, dziecko zobaczyło, ze wcale tak bardzo na to nie naciskasz i nie denerwujesz się. Po jakimś czasie przyjmie to za pewnik, że niezależnie od sytuacji o określonej porze po prostu idzie spać.
PORADA: Jeśli nie oddaliście jeszcze starej niani elektronicznej, możecie ją tutaj wykorzystać. Przynajmniej będzie wiadomo, czy dziecko nie robi niczego, co mogłoby być dla niego niebezpiecznie (wchodzenie na półki, skakanie z łóżka na inne meble itp. – wyobraźnia dziecięca jest nieograniczona).
Może być też tak, że upierając się, że koniecznie chodzicie spać o 20., Twoje dziecko nie jest na to gotowe. Być może drobne przesunięcie pory snu o pół- do godziny sprawi, że maluch o wiele chętniej i spokojniej będzie zasypiał.
Dobrze jest też wyznaczyć godzinę przed snem jako „czas spokoju”, czyli godzinę na wyciszenie. W tym czasie nie oglądamy telewizji, wyłączamy niepotrzebne radio. Raczej polecamy czytanie przyjemnej bajki, spokojne rysowanie, czy krótki spacer. Postaraj się unikać wydarzeń i zabaw mogących dodatkowo stymulować i pobudzić dziecko. Wyciszony i nieprzebodźcowany maluch o wiele łatwiej poczuje zmęczenie i spokojniej pójdzie spać.
A dokładniej przyjrzyj się, czy nic nie będzie mu przeszkadzać. Pokój dziecka należy przed spaniem przewietrzyć, a dobra temperatura na spokojny sen to 20 - 22 stopnie. Sprawdź też, czy w pokoju nie jest zbyt jasno podczas zasypiania, albo odwrotnie – zbyt ciemno. Może się bowiem okazać, że dziecko ma problem z zasypianiem, bo po prostu boi się ciemności, czy hałasów za oknem.
Postaraj się też, aby w zasięgu jego ręki były wszelkie przytulanki – pocieszycielki. Bo w dobrym towarzystwie o wiele łatwiej o spokojny sen.
Bibliografia:
Sen dziecka. Jak zapomnieć o nieprzespanych nocach, Brazelton Thomas B. , Sparrow Joshua D.,
Sposób na sen Spokojne noce dla ciebie i twojego dziecka od niemowlęcia do pięciolatka, Rachel Waddilove
www.alphamom.com
CZYTAJ TEŻ:
>> Sposoby na dobry sen noworodka - wywiad z ekspertem
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.